התנועה לדמוקרטיה ישירה

מתוך כל1
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

התנועה לדמוקרטיה ישירה היא תנועה לקידום הדמוקרטיה הישירה בישראל. נכון לשנת 2011 לא מדובר בעמותה מסודרת אלא בקבוצת אנשים שמחוייבים לנושא.

התנועה מעוניינת לפעול בכל האפיקים האפשריים כדי לקדם ולתמוך ביוזמות של דמוקרטיה ישירה. התנועה מודעת לכך שהמעבר מדמוקרטיית נציגים לדמוקרטיה ישירה הוא ארוך ומסובך, ולכן דוגלת גם בקידום שלבי ביניים, המחזקים את השפעת האזרח על התנהלות הקבוצה או המדינה. יוזמות אלה יכולות להיות שונות ומגוונות ובאפיקים שונים, כגון:

 • מחקר על דמוקרטיה ישירה
 • הוצאת ספרים וחוברות על דמוקרטיה ישירה
 • פיתוח טכנולוגיות להדגמה, קידום ותמיכה בדמוקרטיה ישירה - בהצבעות וכן ברב שיח המוני
 • יוזמות לקידום דמוקרטיה ישירה בהתארגנויות חברתיות שונות - כמו בתי ספר, קואופרטיבים, וועדי שכונות.
 • יוזמות לקידום דמוקרטיה ישירה במוסדות המדינה - מועצות עירוניות ועיריות, וכמובן ברמת המדינה עצמה.

היסטוריה

התנועה לדמוקרטיה ישירה קמה מתוך ראיה משותפת של הצורך בקידום דמוקרטיה ישירה בישראל בינואר 2008. טרם נרשמנו כעמותה.

קדמו לתנועה, מספר גופים קטנים יותר שניסו כל אחד בדרכו לקדם את הרעיון. אחד הגופים הבולטים הוא אתר כולנו נחליט שקם סביב הגותו של עקיבא אור. גוף בולט נוסף הוא תנועת כל1 המטיפה לדמוקרטיה ישירה ברמת המדינה.

בשנה האחרונה ניסינו יוזמות שונות בתחומים שונים - מיפוי של כלים , טכנלוגיות ויוזמות דומות בעולם, נסיון לפתח ולהטמיע טכנולוגיות לדמוקטריה ישירה בארגונים שונים בישראל. שיתופי פעולה עם מפלגות, תנועות מוניציפליות, ארגוני סטודנטים, ארגוני עובדים ועוד. ריכוז ידע, הכנת חומרי הסברה, העברת הרצאות ויום עיון, הקמת בלוג ופורום באינטרנט ועוד.

יעדי התנועה

בפגישה שנערכה בפברואר 2009 התחלנו להגדיר את יעדי התנועה. התקבלה החלטה כי היעד הכללי של התנועה הוא לקדם דמוקרטיה ישירה לסוגיה, במטרה להגדיל את ריבונות הציבור על המדינה.

מפת הדרכים ליצירת דמוקרטיה ישירה בישראל

ערך מורחב

כרגע יש שלוש דרכים שונות שבהם חושבים שניתן להגיע לדמוקרטיה ישירה. שלושת הדרכים תומכות אחת בשניה, ואינן מפריעות. כל אחת ואחד יכולים לבחור את הנתיבים בו הם רוצים להשתלב, וביחד לפעול לקידום דמוקרטיה ישירה.

מארגונים דמוקרטיים, ללוביזם ציבורי ולשינוי שיטת הבחירות לדמוקרטיה ישירה

על פי גישה זאת, דמוקרטיה ישירה יכולה לפרוח כאשר יש אירגונים אזרחיים דמוקרטיים חזקים. שיטה זאת שנקראת גם דמוקרטיה השתתפותית, מתבססת על כך שהארגונים האזרחים הדמוקרטיים, יצברו מספיק כוח פוליטי, כדי להשפיע על הכנסת, ויאפשרו את שינוי שיטת השלטון.

כדי לקדם דרך זאת, אנו נעסוק ביעוץ לארגונים אזרחיים דמוקרטיים, נחקור מנגנונים לשימור דמוקרטיה, ונלמד כיצד ניתן ליצור קונפדרציות של אירגונים דמוקרטיים, וכיצד ליצור לוביזם אזרחי.

פיתוח דמוקרטיה ישירה על ידי יצירת טכנולוגיה לקבלת החלטות ציבורית

על פי שיטה זאת, אם תפותח מערכת להצבעות ציבוריות בצורה ישירה, דרך האינטרנט, ואם נחנך את הציבור שהוא הריבון במדינה, ויש לו זכות מלאה להצביע ולהכריע, הציבור יממש את זכותו ויקבע את החוקים במדינה.

כדי שהדרך הזאת תפעל, יש גם צורך לפתח מערכות לקבלת החלטות. ההנחה היא שמרגע שמערכת ההצבעות תפעל, יקומו הרבה מיזמים ופרויקטים שינסו לשפר את מערכת קבלת החלטות. ולכן כל מה שדרוש מבחינת התנועה היא לחנך את הציבור לעקרון הריבונות שלו, ולהציג מערכת הצבעות ציבוריות.

מפלגה ישירה

ערך מורחב

על פי גישה זאת, הדרך להביא לדמוקרטיה ישירה היא לקדם מפלגה ישירה לכנסת. המפלגה תביא הצבעות חוק לפני כלל חברי המפלגה, וחברי הכנסת של המפלגה יחויבו להצביע על פי הצבעת החברים.

רכיבים חיוניים בכל דרך

רכיבים אלו יצטרכו להתקיים בכל מערכת. יהיה עלינו לפתח את הרכיבים הללו, כדי שכל אחת מהדרכים תפעל.

מערכות לקבלת החלטות

כדי שהציבור יחליט בצורה מושכלת, וכדי למנוע או להחליש השפעה של בעלי כוח, על החלטות הציבור, יהיה צורך לפתח מערכת שתאפשר מיקסום הידע שהציבור מכיל, לפני שהוא מקבל את ההחלטות שלו. יש צורך לדאוג לכך שהידע יהיה ביקורתי ומאוזן.

מערכות להצבעה ציבורית

יהי צורך לפתח מערכות להצבעה ציבורית שיעמדו בקרטיריונים דמוקרטים כמו חשאיות מוחלטת, ומניעת יכולת זיוף.

מנגנונים לשמירה על דמוקרטיה

התנועה תצטרך לגלות מנגנונים שיאפשרו לציבור לשמור על הריבונות שלו, ולמנוע מרכזי כוח לנצל את כוחם, כדי לצבור עוד כוח, וכדי לבצר את הכוח שלהם.

פיתוח תרבות דמוקרטית

ההבנה של אזרחים כי הם הריבונים במדינה או בארגון, היא בסיס הכרחי וחשוב לשמירה על ריבונות הציבור. בנוסף לכך יש לפתח תרבות דמוקרטית, הכוללת סבלנות, פתיחות לביקורת, ותרבות דיון שמקדמת פתרונות מוסכמים. בנוסף יש לפתח מנגנונים תרבותיים שיתמודדו עם גורמים אנטי-דמוקרטיים או לא-דמוקרטיים.

פעילות

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב - פרוייקטים

עד כה נערכו מספר מפגשים של התנועה, והוחלט לנסות לקדם יחד את היוזמות הבאות:

 • בניה ותחזוקה של אתר ויקי. האתר הויקי הישן MyVote נזנח לטובת האתר הנוכחי.
 • נסיונות לקדם את הדמוקרטיה הישירה בבחירות לרשויות המקומיות - הדבר הוביל לפרוייקט בקדומים ולפרוייקט ארוך טווח יותר מול עיר לכולנו בנסיון לבצע דמוקרטיזיציה של תל אביב.
 • שיתופי פעולה עם ארגוני סטודנטים לקידום הנושא בבחירות לאגודת הסטודנטים ולהתנהלות בכלל.
 • הכנת חומרי הסברה (כגון פליירים) בנושא דמוקרטיה ישירה. הפליירים חולקו ביום הבחירות בפברואר 2009.
 • פרויקט הבלוג לתנועה לדמוקרטיה ישירה לשם הפצת הרעיון וקישור נושאים אקטואלים אליו. הבלוג פעיל מאז אפריל 2008.
 • העברת מספר הרצאות בנושא דמוקרטיה ישירה, וכן יום עיון בנושא שנערך בפברואר 2009.

מלבד זאת חברי התנועה עוסקים ביוזמות אחרות לקידום הדמוקרטיה הישירה. התנועה משמשת גם ככר לדיון משותף על האתגרים והבעיות שיש ביישום של דמוקרטיה ישירה ונסיונות לשרטט חזונות מדויייקים יותר של שיטה זו.

הנכם מוזמנים ליטול חלק בפעילות התנועה.


דרושים

לגיבוש השיטה - נשמח להעזר באנשים חדורי מוטיבציה לשינוי או ידע בתחומים הרלוונטים.

אנשי דעת במדע המדינה, משפט, טכנולוגיה ובטיחות מערכות מחשוב, פילוסופיה, היסטוריה, יהדות, תורת המשחקים, עתידנות, רוחניות, היסטוריה, כלכלה, איסלאם, סביבה, ביטחון, וגם סתם אנשים שהרעיון נראה להם..

להפצת השיטה - מעצבים גרפיים, אנשי שיווק, סלבריטאים, מתרגמים (ערבית, רוסית, אמהרית, אנגלית, אספרנטו).

כדי שהכל יעבוד - מעצבים, אנשי תוכנה, טכנולוגים, מתמטיקאים.

איש אקדמיה - מעוניין לבנות ידע בחזית הרעיונית והטכנולוגית? אנחנו צריכים אותך!

אורית קמיר, טל שוורץ , ד"ר אורי אמיתי (קול 1), שחר שמש, שמעון פרס, משה נגבי, אהרון ברק, ובכלל - מובילי דיעה באשר הם.

רשימת החברים בדמוקרטיה ישירה